Uluslararası engelsiz bilişim 2018 kongresi

Uluslararası Engelsiz Bilişim 2018 Kongresi, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla Üniversitemiz ev sahipliğinde başladı.
Kurumlar arası iş birliğiyle Üniversitemiz ev sahipliğinde 'Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım' ana temalı Uluslararası Engelsiz Bilişim 2018 Kongresi açılış töreni 5 Eylül 2018 tarihinde Manisa Anemon Otel'de yapıldı. Kongre açılış toplantısına AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, daire başkanları, dekanlar, il müdürleri, öğretim elemanları, STK yöneticileri ve davetliler katıldı. 
3 gün devam edecek olan kongrenin 2018 yılı partner ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olurken, kongre boyunca farklı konu ve engel gruplarına ait 22 oturumda 85 uzman konuşmacı bilgi ve tecrübelerini paylaşacak. Akademik bildiri oturumlarında uygulamaya yönelik 15 akademik bildiri sunulacak. 
Bilişim konusunda dezavantajlı grupların sorunlarının ve çözüm önerilerinin geniş olarak işleneceği kongrenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, "Engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve engelsiz bir dünya için bugünden sonra da tüm destekçilerimizle iş birliği halinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başta devlet kurumlarımız, üniversitelerimiz ve STK'larımız olmak üzere engelsiz bilişim konusundaki çalışmalarda ciddi bir artış var. Hızla gelişen bu çabalar bizi sevindirmekte ve ileriye dönük olarak umutlandırmaktadır. Ancak bu çalışmaların daha da arttırılması, ulusal düzeyde yaygınlaştırılması ve desteklenerek devam ettirilmesi gerekmektedir. Son yıllarda ürün ve hizmet sayısında artış olmakla birlikte engellilere yönelik bilişim teknolojileri henüz yeterince ekonomik ve yaygın değildir. Mutlak suretle bu teknoloji ve hizmetlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar desteklenmeli ve yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Son yıllarda kamuoyunda engelli istihdamına yönelik yapılan ciddi çalışmaları ve kamudaki dönüşüm sürecini de dikkate alarak kamudaki mevcut bilişim teknolojileri ve yazılımları erişilebilirlik olarak gözden geçirilmesi, yeniden alımlarda kamu ihale kurumunun özellikle erişilebilirlik şartını ihale şartı olarak getirmesi engelli arkadaşlarımızın eğitim gördükleri alanlarda istihdam edilmesi anlamında büyük bir öneme sahiptir. Özel eğitimde bilişim ve teknoloji kullanımı çok önemlidir. Geçmişte oluşturduğumuz birçok çalışmada bunun önemini bizler de yaşayarak gördük. Bundan dolayı eğitim fakültelerinde özel eğitim bölümlerinde teknoloji derslerine daha fazla yer verilmesi, görev yapan eğitim öğretmenlere kodlama, robotik gibi teknoloji kullanılabilirlik, hizmet içi eğitim düzenlenmesi ve özel eğitim sınıflarının teknolojik olarak güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu kongre engelli bilişim hizmetlerinin gelişmesi, engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir dünya için önemli katkılar sağlayacaktır " dedi.
Açılış konuşmasının ardından kongreye katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Altınay, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Proje Dairesi Başkanı Tayyar Kuzu, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ da birer konuşma yaptı.
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya yaptığı konuşmada, "Biz Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak ve bu güzel Şehzadeler şehri Manisa'mızda sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz.  Bizim Rektörlüğümüzün girişinde İbn-i Sina'nın şu sözü var. "Bilim ve sanat itibar görmediği toplumları terk eder." Bu nedenle biz Üniversite olarak bilime ve son dönemde yavaş yavaş sanata da desteğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Evet, biz Celal Bayar Üniversitesi olarak 55 bini aşan öğrencisi, 14 fakültesi, 17 meslek yüksekokulu, 4 yüksekokulu, onlarca araştırma ve uygulama merkeziyle Ege bölgesinin üçüncü büyük üniversitesiyiz. Sadece nicelik açısından değil, nitelik açısından da bölgenin üçüncü büyük üniversitesiyiz. Bu anlamda bu tarz sempozyum ve kongreleri önemsiyoruz ve her türlü desteği veriyoruz. Bu vesileyle yurt içinden ve yurt dışından bu kongreye katılan tüm katılımcıları teşekkür ederek saygıyla selamlıyorum. Bu kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyor, başta Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm dünyada olabildiğince engellerin azalmasını diliyor, saygılar sunuyorum" diye konuştu.
Kongrenin açılış töreninde konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık da Manisa Celal Bayar Üniversitesinin kuruluşundan bu yana büyük bir ivmeyle gelişimine devam ettiğini, şehrimize, sanayimize büyük katkılar sunduğunu belirterek, "Bilimsel, kültürel ve sosyal sorumluluk projelerine göstermiş oldukları duyarlık nedeniyle başta yönetimimiz olmak üzere eğitim kademesinde görev alan tüm hocalarımız, öğrencilerimiz ve Manisa'mıza sahip çıkan kendisini Manisa Celal Bayar Üniversitesi aidiyeti hisseden tüm Manisa Celal Bayar Üniversitelilere ben şahsım adına, şehrim adına çok teşekkür ediyorum" dedi.
"Engeller sadece beynimizde. Biz 17 yıldır iktidarımız boyunca her zaman bunu savunduk" diyen Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, "Beyinlerdeki engellerin kalkması için gerekli olan düzenlemeler için çalıştık. Engelli bireylerimizin topluma kazandırılması düzenlemeleri çok zor düzenlemeler değildi. Düşünülmesi, hayata geçirilmesi, emek verilmesi gereken düzenlemelerdi. Biz bu düzenlemelerin iktidarımız dönemine nasip olmasından dolayı gurur duymakla birlikte gecikmiş olduğu kanaatindeyiz. Bugüne kadar alınan yol bizim başarmak istediklerimizin başlangıcıdır. Beynimizdeki engelleri kaldırmak, engelsiz bir hayatı hep birlikte yaşamak için iş birliğine ihtiyacımız var. Bilişsel paylaşıma ihtiyacımız var. Platformumuzun şu an da taşın altına elini koymuş olduğu gibi çözüm ortaklığı noktasında gerçekleştirilecek olan kongrelere ihtiyacımız var" diye konuştu.
Konuşmaların ardından sahneye çıkan işitme engelli "Kalbimizin Ritmi" dans grubu dans gösterisi, salonun büyük beğenisini topladı. Kongrenin açılış töreni, Türkiye'de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerini hayata geçiren kurum, kuruluş ve kişilere "Engelsiz Bilişim Ödülü" verilmesiyle son buldu.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi © 2017 | Güvenlik ve Gizlilik